Historia Google

17. 03. 07
posted by: Super User
Odsłony: 8998

Mówiąc o historii Google należy cofnąć się do czasów sprzed założenia firmy, co miało miejsce w 1998 r. Faktyczna idea wyszukiwarki powstała w 1995 r. kiedy to dwaj studenci Uniwersytetu Stanford: Larry Page i Siergiej Brin w ramach zajęć, napisali projekt pod nazwą „Anatomia dużej hipertekstowej wyszukiwarki sieciowej”, w ramach którego zaczęto testować nowe algorytmy przeszukiwania zasobów internetu. W pewnym sensie do tego sukcesu przyczynił się także Bill Gates, który ufundował w 1996 r. dla Uniwersytetu Stanforda nowy gmach instytutu informatyki, w którym Page i Brin mogli pracować nad swoim projektem. Okazało się, że projekt bardzo szybko się rozrósł i stał się kłopotliwy dla uczelni, dlatego też Page i Brin wynajęli legendarny niemal garaż w Menlo Park, gdzie przenieśli swój projekt. Uświadomili sobie również, że bez inwestora mogą nie być w stanie dalej kontynuować swoich prac. Postanowili zatem znaleźć inwestora, czy może właściwiej byłoby powiedzieć mecenasa, który zrozumie ich wizję i zdecyduje się zainwestować w kontynuację projektu, tym sposobem znaleźli Andy Bechtolsheima, współzałożyciela Sun Microsystems, który wraz z innymi inwestorami włożył w projekt Page i Brina – ponad milion dolarów. Projekt szybko się rozwijał a dwaj pomysłodawcy w 1998 r. wspólnie założyli firmę pod nazwą Google. Google wzięło swoją nazwę do googol - to nazwa bardzo dużej liczby 10 do potęgi setnej, wygląda ona tak: 10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000.

Pomysł na nazwę googol podrzucił Pagowi i Brinowi kolega z pokoju Paga - Sean Anderso, problem w tym, że Larry rejestrując spółkę popełnił błąd i wpisał zamiast Googol – Google, tym sposobem nazwa przyszłego giganta informatycznego, w istocie jest błędem pisarskim.

Innowacyjność Google polegała na zmianie kryteriów wyszukiwania, dotychczasowe wyszukiwarki wyświetlały wyniki bazując na liczbie słów kluczowych na danej stronie, natomiast Google tworzyło PageRank oparte na liczbie linków prowadzących do strony. Inną rewolucyjną zmianą był łatwy i przejrzysty interfejs, w którym liczba przycisków i funkcji została ograniczona do niezbędnego minimum. Wyszukiwarka nie wyświetlała krzykliwych reklam na stronie głównej, model biznesowy zakładał wyświetlanie reklam tekstowych na stronach www i w wynikach wyszukiwania – takie założenie sprawia, że dziś Google na reklamach zarabia ponad 22 miliardy dolarów rocznie.

Rok 1999 przyniósł ze sobą przenosiny siedziby firmy do Palo Alto, jednak bardzo szybko okazało się, że i ta siedziba jest za mała, wynajęto więc kompleks budynków w Mountain View, gdzie do dziś znajduje się siedziba firmy. W tym roku udało się również Larry'emu i Siergiejowi pozyskać kolejnych inwestorów, którzy wyłożyli tym razem 25 milionów dolarów.

Kolejnym ważnym w historii Google rokiem, był rok 2004, wówczas Google uruchomiło Gmaila. Darmowa, internetowa skrzynka pocztowa, która udostępniała użytkownikom aż 1 gigabajt miejsca, tym samym Gmail był największą skrzynką dostępną na rynku – nie dziwi, że użytkownicy kont mailowych na masową skalę zaczęli przechodzi do Gmaila, a przyczyniło się do tego spewnością również grupowanie e-maili w wątki, dzięki czemu łatwiej było odnosić się do poprzednio otrzymanych e-maili. W tym roku również Google weszło na giełdę, gdzie odniosło wielki sukces.

Google miało więc ogromne pieniądze na nowe projekty i inwestycje. Część pomysłów opracowywał zespół z Mountain View – inne zostały kupione przez Google. Wśród kupionych projektów warto wymienić Earth, Pisaca, Blogger, Dokumenty Google. Google jest też właścicielem YouTube, który został kupiony za gigantyczną kwotę 1,65 miliarda dolarów. Nie wszystkie pomysły Google były trafione wystarczy wymienić Orkut, czy Google +, albo Wave – jednak, każdy kto chce się rozwijać czasem popełnia błędy.

Obecnie Google ma swoje oddziały w 50 krajach świata, zatrudnia 50 000 pracowników i obsługuje 80% rynku wyszukiwarek internetowych na komputerach oraz ponad 90% na urządzeniach mobilnych. Wyszukiwarka, która była studenckim projektem, stała się światowym gigantem.