Pozycjonowanie w Google

17. 03. 10
posted by: Super User
Odsłony: 5764

Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie to proces, który ma doprowadzić do tego, że dana strona będzie wyświetlała się w pierwszej dziesiątce organicznych wyników wyszukiwania. Organiczne wyniki, czyli te, które nie zostały opłacone. W przeciwieństwie do naturalnych wyników, Google nad i pod nimi prezentuje również płatne reklamy, które wyświetlają się na zadane słowo kluczowe – jest to system linków sponsorowanych. Linki prezentowane w organicznych wynikach, powinny to być strony, które najlepiej odpowiadają na zadaną wyszukiwarce frazę. W rzeczywistości jednak często są to strony, które osiągnęły swoje pozycje dzięki zleceniu pozycjonowania profesjonalnym firmom zajmującym się SEO, więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj – pozycjonowanie Google.

 

 

Jeśli pozycjonowanie, to tylko w Google?

Wyszukiwarki mają różne algorytmy tworzenia rankingów stron, dlatego też pozycjonowanie pod poszczególne wyszukiwarki może się nieco od siebie różnić. Pytanie jednak, czy warto pozycjonować się na inne wyszukiwarki?

 

Jeśli firma działa na rynku polskim to jedynym prawidłowym wyborem jest Google. W kraju gdzie 96% użytkowników internetu korzysta z Google, szanse na to, że strona zostanie zauważona mają tylko Ci, którzy zadbają o jej wysokie pozycje właśnie w tej wyszukiwarce. Pozycjonowanie w innych wyszukiwarkach będzie jedynie stratą pieniędzy.

 

 

W zasadzie zasada ta działa w przypadku większości rynków krajowych, Google ma 80% udziału w światowym rynku wyszukiwarek, a to oznacza, że pozycjonowanie w innych językach również powinno odbywać się pod Google. Są jednak pewne odstępstwa od tej reguły, w przypadku pozycjonowania na rynki:

 

- rosyjski,

- chiński,

- koreański,

- czeski,

należy zdecydować się na lokalne wyszukiwarki, które mają znacznie większy udział w rynku lokalnym niż Google.

 

Jak pozycjonuje się w Google?

 

Na osiągnięcie przez stronę wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania ma wpływ wiele czynników, dlatego też pozycjonowanie to proces długotrwały i skomplikowany. Aby zapewnić stronie wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania należy rozpocząć od prawidłowego zbudowania strony. Musi ona być tak skonstruowana, aby szybko otwierała się zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na desktopach.

 

Należy nadać poszczególnym podstroną title zawierające słowa kluczowe, na których szczególnie nam zależy. Każda podstrona powinna być bogata w treści i wartościowa dla potencjalnego użytkownika. Im dłuższy tekst, tym większa szansa, że Google uzna stronę za godną bycia w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania. Na stronie należy także umieścić frazy, które zawierają słowa kluczowe.

 

Ważne są również linki prowadzące do danej strony www – im bardziej wartościowe, tym pozycje strony będą lepsze. Nie liczy się ich ilość, ale jakość! O tym jak powinna wyglądać strona i jakie działania należy podjąć by podnieść jej pozycje informują w dużej mierze algorytmy Google, jeśli zbudujemy stronę tak, by jej założenia nie kolidowały z wytycznymi Google, mam spore szanse na osiągnięcie wysokiej pozycji w wyszukiwarce.