Usługi Google

17. 03. 07
posted by: Super User
Odsłony: 5770

Usługi oferowane przez Google

Google to nie tylko wyszukiwarka treści, to również szereg innych usług, jakie oddaje użytkownikom do dyspozycji ten hegemon rynkowy w swojej branży. Wiele z usług oferowanych przez Google może okazać się przydatna zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.

 

Google Images (Google Grafika)

Jest to nic innego, jak wyszukiwarka dedykowana poszukiwaniom grafiki. Dzięki tej usłudze użytkownicy sieci mogą znaleźć interesujący ich obraz, grafikę czy zdjęcie. Bardzo interesującą funkcją jest możliwość przeszukiwania obrazów w sieci, nie za pośrednictwem słów, ale obrazów, wystarczy wcisnąć ikonę aparatu i wkleić link do zdjęcia lub przesłać je z dysku. Wówczas Google dopasuje wyniki wyszukiwania do przesłanego obrazu. Bardzo pomocne w wyszukiwarce grafiki są też filtry umożliwiające wybór:

  • określonego rozmiaru,

  • orientacji zdjęcia,

  • typu zdjęcia: czy ma to być zdjęcie, obraz, grafika czy animacja,

  • można także przeszukiwać grafiki pod kątem kolorów,

  • czasu dodania

  • praw do użytkowania, czyli określenia czy zdjęcie może być wykorzystane przez innego użytkownika, czy też nie.

 

Google Maps

To jedna z częściej wykorzystywanych przez użytkowników usług Google. Pozwala ona nie tylko zobaczyć różne typy map każdego obszaru na świecie. Posiada również funkcję Google Earth oraz Street View, która umożliwia zobaczenie zdjęć z danego punktu świata oraz widok z poziomu ulicy na zakątki na całym świecie. Googla Maps umożliwia także wyznaczenie trasy z jednego punktu do drugiego, wybór określonego środka transportu dla danej trasy oraz działa jak GPS udzielając wskazówek poruszania się. Klikając w menu opcję Traffic możemy sprawdzić aktualne natężenie ruchu na dowolnej trasie. Wpisując adres firmy, restauracji czy kawiarni otrzymamy również informacje jak ją oceniają inni internauci wraz z ich opiniami.

 

Google Książki

Jest to idealne rozwiązanie dla miłośników czytania książek. Umożliwia bowiem użytkownikowi znalezienie interesującego go pozycji poprzez wpisanie tytułu, autora lub poszukiwanej frazy. W przypadku niektórych książek użytkownik dostaje również dostęp do fragmentów danego dzieła. Google Książki umożliwia kupno e-booka, zamówienie wersji papierowej książki, zapoznanie się z recenzją oraz opinią innych użytkowników. Daje również możliwość prześledzenia podobnych pozycji, którymi czytelnik może być zainteresowany. Udostępnia również funkcje podobne do serwisu lubimyczytać.pl, czyli pozwala na tworzenie własnej półki z książkami (po stworzeniu własnego konta w Google książki).